شاید اتفاقی که امروز در گناوه رخ داد بیشتر شبیه داستان یک فیلم اکشن پلیسی باشد تا یک مسابقه ورزشی، اتفاقاتی که هضمش برای کسانی که نظاره گر ماجرا بودند سخت است چه رسد به کسانی که میخواهند این ماجرا را بشنوند.

هفته سیزدهم جدال دو تیم پرسپولیس گناوه و برق جدید فارس در ورزشگاه شهید سراجی گناوه بود.
در نیمه ابتدایی این دیدار تقریبا بازی متعادل و پایاپای را شاهد بودیم هر چند که پرسپولیسی ها آمده بودند با حمایت تماشاگران خود به هر شکل ممکن امتیازات این دیدار را از آن خود کنند. مهمترین خطر در نیمه اول ضربه آزاد قرمز پوشان بود که با عکس العمل دیدنی میلاد حیدری فر دفع شد.
در نیمه دوم اما آغاز همه چیز بود. شاگردان وحید رضایی با شروع نیمه دوم به سمت دروازه حریف یورش بردند .بهترین موقعیت این دیدار در دقیقه 55 برای سفیدپوشان شیرازی به دست آمد. پاس فرار برای مهران نورافکن و استارت فوق العاده او ، کاپیتان برقیهای جدید را در موقعیت تک به تک با دروازه بان حریف قرار داد اما نورافکن قدر این موقعیت را ندانست و توپ را به بیرون زد.
پنج دقیقه بعد توپ در شش قدم به قاسم رزمی رسید ، او در زدن ضربه آخر کم آورد و یک موقعیت عالی دیگر برای شیرازی ها از دست رفت. چند دقیقه بعد موقعیت فوق العاده دیگری برای شیرازیها به وجود آمد. آنها با سه بازیکن به سمت دروازه حریف حرکت کردند در حالی که دروازه بان و یک دفاع حریف را در مقابل میدیدند...

این آغاز ورود حواشی به میدان مسابقه بود. ابتدا بایست به این موضوع اشاره کرد که برای کنترل حدودا دو هزار هوادار تنها دو سرباز نیروی انتظامی در ورزشگاه وجود داشت. هواداران تیم میزبان از همان ابتدای کار تمام قوای خود را بر روی سرمربی برق جدید گذاشتند تا شاید بتوانند او را از کوره به در برند.
وقتی برقیهای جدید با سه مهاجم به سمت دروازه گناوه ای ها حمله کردند یکی از اتفاق های عجیب این دیدار رقم خورد. مربی تیم پرسپولیس عنان از کف داد و به دنبال بازیکن تیم برق جدید روانه زمین شد. او تا نزدیکی های محوطه جریمه خودی نیز پیش رفت و تنها وقتی از حرکت باز ایستاد که مهاجمین برق جدید با بی دقتی توپ را به بیرون زدند.
پس از این اتفاق داور حتی یک تذکر هم به جعفری سرمربی تیم قرمز نداد و انگار هیچ اتفاق خاصی روی نداده است. همین توپ در برگشت تبدیل به ضد حمله برای گناوه ای ها شد و توپ در موقعیتی خطرناک به تیر دروازه شیرازیها خورد. این بار نوبت به سرپرست تیم گناوه رسید که عنان از کف دهد. او که در این بازی نیز محروم بود و سرپرست تیم برق جدید به اطلاع مسئولین برگزار کننده بازی نیز رسانیده بود اما نود دقیقه تمام در کنار زمین حضور داشت و پس از خوردن توپ به تیرک دروازه برقیهای جدید، به سمت سرپرست برق جدید دوید و روی سر او خراب شد. اتفاقی که درکش به اندازه درک اتفاق اول دشوار است. همین عامل باعث شد در کنار زمین جو متشنج شود.
اتفاق عجیب تر بازی هم زمان با این موضوع رخ داد. البته این بار در جایگاه ویژه. یکی از مسئولین تیم که هویتش مشخص نیست از جایگاه ویژه به سمت هواداران حرکت کرد و با اشاره او موج فحاشی سمت شیرازی ها به ویژه وحید رضایی سرمربی تیم روانه شد. الفاظ رکیک تکمیل کننده جو متشنج زمین شد. البته اتفاقات به همین جا محدود نمیشود؛ همان مسئول که باعث تحریک هواداران شد این بار خود دست به کار شد و با مسئولین باشگاه برق جدید در جایگاه گلاویز شد. حضور او در جایگاه و حرکاتش باعث شد انواع و اقسام اشیا و سنگ و مواد منفجره به جایگاه ویژه روانه شود به قدری که امکان ایستادن در انجا دیگر نبود. یکی از هواداران حتی پا را فراتر گذاشت و از جایگاه ویژه بالا آمد و قصد ضرب و شتم مسئولین برق جدید را داشت. البته کار نیمه تمام او را افراد درون جایگاه ویژه به کمک سرپرست تیمشان که این بار به جایگاه آمده بود تکمیل کردند و محمدعلی تابع بردبار مالک و محمدهادی اکبری مدیرعامل باشگاه برق جدید مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. آنها حتی تلفن همراه مدیرعامل باشگاه برق جدید را به زور گرفته و وی را مجبور کردند که در صورتی که فیلم یا عکسی گرفته آن را پاک کند.! جو ملتهب ورزشگاه دیگر جوابگوی ادامه بازی نبود اما داور هر طور بود بازی را به پایان رساند.
متاسفانه این نیز پایان اتفاقات تلخ این دیدار نبود. بازیکنان و مسئولین برق جدید پس از ورود به رختکن توسط همان سرپرست و مسئول حاضر در جایگاه ویژه و هواداران تحت محاصره قرار گرفتند . سرپرست تیم با بیان الفاظ رکیک و کوبیدن مشت به در و دیوار عنوان میکرد که نمیگذارم به همین سادگی ها از گناوه خارج شوید. مسئولین باشگاه برق جدید اما از درون رختکن به 110 تماس گرفته و خواهان بهبود وضعیت شدند. نیروی انتظامی بهمراه سرمربی تیم گناوه سعی کردند وضعیت را سرو سامان دهند اما گویا سرپرست تیم و هواداران تصمیم خود را گرفته بودند. پس از مدتی که اعضای تیم برق جدید مجور شدند در رختکن محبوس بمانند سرانجام با وساطت سرمربی پرسپولیس و کنترل نیروی انتظامی ، شیرازیها توانستند از رختکن خارج شوند. هنوز چند قدمی وارد محوطه حیاط نشده بودند که مورد محاصره هواداران حریف قرار گرفتند آنها با فحاشی سعی در ایجاد درگیری داشتند اما بازیکنان و مسئولین برق جدید بدون کوچکترین عکس العملی به سمت اتوبوس خود حرکت کردند. یکی از هواداران که ظاهرا یکی از لیدرهای تیم نیز بود به سمت وحید رضایی حرکت کرد به سر او ضربه ای وارد کرد این حرکت مجوز دخالت دیگر هواداران نیز صادر کرد و همگی به سر بازیکنان تیم شیرازی ریختند ، اوضاع به قدر وخیم شد که نیروی انتظامی مجبور به شلیک هوایی شد . این درگیری به بیرون ورزشگاه کشیده شد اما گناوه ای ها دست بردار ماجرا نبودند، آنها شیشه اتوبوس برقیهای جدید را نیز بی نصیب نگذاشتند و آن را شکستند. با دخالت نیروی انتظامی و ریش سفیدی یکی دو تن از اعضای تیم گناوه، برقیهای جدید موفق شدند از تعقیب هواداران بگریزند و وارد اتوبوس شوند. آنها با اسکورت نیروی انتظامی به سمت پلیس راه روانه شدند. وقتی ظاهرا همه چیز در حال تمام شدن بود ، سرپرست پرسپولیس باز ظاهر شد و جلوی اتوبوس شیرازیها را گرفت. درگیری او این بار هم با شیرازی ها بود و هم با یکی دو تن از اعضای تیم خود که باعث بهبود وضعیت شده بودند. نیروی انتظامی دوباره دست به کار شد و برای دستگیری او اقدام نمود. تلاش های او و الفاظی که به کار میبرد و درگیری اش با مامورین نیروی انتظامی مامورین را بار دیگر مجبور به شلیک گلوله کرد. حتی این کار نیز جلوی خشم سرپرست را نگرفت و بالاخره با اسپری فلفل و با زحمت توانستند او را مهار کنند و بازداشت نمایند.
پس از این اتفاق، مالک باشگاه برق جدید شکایت خود را از سرپرست تیم گناوه عنوان نمود که توسط مامور نیروی انتظامی صورتجلسه گردید و موجب بازداشت او شد. سرمربی و یکی از اعضای تیم گناوه که خود از وخامت ماجرا شوکه شده به حال دلجویی از شیرازیها برآمدند و به این نکته اذعان کردند که سرپرست تیمشان وضعیت متعادلی ندارد .
جالب اینجاست که این سرپرست سابقه چنین حرکاتی را داشته و چندین بار مورد مواخذه قرار گرفته اما با این حال هنوز در سمت خود باقیست و حتی روزی که محروم نیز است در کنار زمین حضور میابد.
بهرحال اتفاقات این دیدار به قدری تلخ و ناباورانه است که شاید تنها تصویربردای از آن میتوانست عمق فاجعه را نشان دهد. متاسفانه مسئولین و آن تعداد هواداران فکر همه چیز را کرده و اجازه فیلم برداری به هیچکس را نمیدادند و با هرکسی که اقدام به فیلمبرداری میکرد با شدیدترین نحو برخورد میکردند. اما یک تصویر زمانی که کمی آب از آسیاب افتاده و برقیهای جدید در حال سوار شدن اتوبوس هستند وجود دارد که بزودی منتشر خواهد شد.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 21 دی 1394    | توسط: لاله نارنجی    |    | نظرات()